۱۳۸۸ شهریور ۶, جمعه

[18] - جومونگ وارد می شود

ای ملت اندیشمند و آگاه که جومونگ نیگا نمی کنین، وای بر شما. اگه نیگا می کردین انقدر مسخرش نمی کردین. نمی دونم اینا واقعا در انتخاب سریال های خارجی اینقدر دقت می کنن یا شانسی اینجوری در اومده. سوهان اعصابی به نام کلید اسرار که یادتون هست؟ اصولا سطح دیدشون به نظرم همینقدره. بعدیه ازشون جومونگ رو از روی آگاهی انتخاب کرده باشن. اگر این جومونگ رو نیگا می کردین، داستانش رو می فهمیدین و وقتی داستانش رو می فهمیدین، متوجه می شدین که چه خاکی داره بر سر ملت تلویزیون بین میشه. داستانش یک چیزی توی این مایه هاست: یک پسری یهو از توی قصر پادشاه پیدا میشه می فهمه پدرش که پادشاهه، پدر اصلیش نیست. میره پدر اصلیش رو پیدا می کنه. بعد یهو می فهمه یه آرمانی داره به اسم چوسان قدیم که الآن وجود خارجی نداره و در طول تاریخ توسط کشورهای دیگه تصرف شده. در نتیجه تصمیم میگیره یک گروه تشکیل بده و با خون و خون ریزی یه کشور جدید درست کنه. کل ماجرا هم روی این دور می چرخه که چین کشور بدیه و باید از بین بره. ضمنا هرکی با چینی ها کنار بیاد آدم بدی هستش و آخر همون قسمت از سریال به طرز فجیعی می میره.

حالا فهمیدین این سریال چقدر شبیه اوضاع و احوال ماست. تاکید به وجود دشمن خارجی - قهرمان نو ظهور - پادشاه مهربان و ساده زیست - زنده شدن آرمانها - دیکتاتوری محض - شکنجه - اعتراف - سوء قصد و ... شما رو یاد چیزی نمی ندازه؟ انصافا ولی توش تـ ـجـ ـاوز نداشت.

اینکه یک قهرمان در تلویزیون ما و در محبوب ترین سریال تلویزیونی یک همچین کارهایی انجام میده و همه مردم منتظرن در قسمت بعد باز یک کارهایی شبیه کارهایی که ذکر شد انجام بده و تحسینش کنن، خیلی افتضاحه. تصویر یک حکومت خوب رو یک دیکتاتوری نشون دادن، دقیقا چیزی که توی این سریال داره اتفاق میوفته و من اعتقاد دارم این روی نظر عموم درباره ی حکومت ایده آل تاثیر خواهد داشت.

در زمان انتخابات عکسی دیدم از پارچه نوشته ای که طرفداران این مرتیکه دیکتاتور نصب کرده بودند. نوشته بود: اگر جومونگ افسانه است ، احـ ـمـ ـدی نـ ـژاد واقعیت است. کاش عکسش رو داشتم، آپلود می کردم اینجا، میدیدن.

4 comments:

محمدرضا گفت...

دقیقا
خیلی خوب گفتی
معروف به جومونگ ایران زمین هم بوده
خلایق هر چه لایق!

میخ فندرسکی گفت...

کم کم یاران با وفایش تمام در و دیوارهای شهر را پر می کنند از: «سردار عدالت دکتر...»

ZZ گفت...

دستت درد نکنه که سریال رو تعریف کردی من اصلن نمی دونم جومونگ کدومشونه ولی شنیده بودم شبیه اوضاع احوال ماست.

علیرضا کیانی گفت...

با درود.
ما که با کسی سر جنگ نداریم. دیگرانند که در توهم دشمن، ملتی را اسیر خود کرده اند. ما "حق" خود را می خواهیم که در یک نگاه کلی، عدم حق مداری اصحاب قدرت است و تلاش برای احقاق حق هم نه تندرویست و نه سر جنگ داشتن با کسی. برای کسب امید هم بد نیست سری به تاریخ بزنید.
راستی،ممنون از تحلیلتان از سریال جومونگ.برای منی که نه دیدمش ونه قصد دیدن آن را داشتم،غنیمتی بود.

ارسال یک نظر